Výlet za mreže alebo ​7 tipov na ubytovanie a prehliadky v bývalých väzniciach

10.Máj 2020 | 20:30
Autor: Dušan
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: ubytovanie

Zatiaľ čo väčšina z nás sa snaží vyhnúť zážitkom z väzenskej cely na vlastnej koži, existuje zvláštna skupina občanov dodržiavajúcich zákony, ktorých zaujíma temné podsvetie, svet zločinu a trestu. Ak patríte k tým, ktorí uprednostňujú tú správnu stranu zákona, no napriek tomu vás zaujímajú špeciálne miesta, tu je pár tipov na ubytovanie v hoteloch v bývalých väzniciach či exkurzie v nápravných zariadeniach. Určite stoja za to, aby ste sa tam zastavili (v čase).


1. Alcatraz Island Prison, San Francisco, USA

Ide asi o najslávnejšie väzenie – „The Rock" alebo „Skala", nachádzajúce sa uprostred zálivu San Francisco Bay v Kalifornii. Alcatraz sa preslávil, že držal väzňov v šachu. Počas 29 rokov aktívneho pôsobenia ako väznica odtiaľ neutiekol ani jeden väzeň (hoci dvaja sa stratili v mori a už nikdy ich nenašli). Užite si prehliadku väznice, nahovorenú pôvodnými väzňami, ktorí vás prevedú väzenským životom, pokusmi o útek, bojmi o jedlo i "životom" na samotke.


2. Robben Island (Ostrov Robben), Južná Afrika

Od 17. do 20. storočia slúžil ostrov Robben ako miesto pre vyhnancov, kde boli izolovaní a uväznení. Dnes je táto lokalita zapísaná do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nájdete tu aj múzeum, ktoré je bolestnou pripomienkou toho, čo demokratická Juhoafrická republika zaplatila za neoceniteľnú slobodu.

Tento ostrov, ktorý je hneď pri hraniciach Južnej Afriky, je miestom, kde Nelson Mandela strávil 27 rokov svojho života, pričom sa pokúšal „bojovať" proti apartheidu a zároveň zostať nažive. Prehliadky ostrova umožňujú návštevníkom prezrieť si väzenie s najvyšší stupňom stráženia a porozprávať sa s bývalými väzňami.


3. Hostel Celica, Ľubľana, Slovinsko

Toto bývalé juhoslovanské väzenie, ktoré v preklade znamená „cela", sa zmenilo na funky hostel s galériou umenia. Každá z dvadsiatich buniek Hostela Celica má originálny väzenský dizajn skombinovaný s jedinečnými umeleckými predmetmi. Aj keď sa nazýva hostel, je to čisté a štýlové miesto s izbami pre páry a spoločné zdieľané izby. Ak však chcete spať za mrežami, budete si musieť tieto izby vopred rezervovať, sú veľmi žiadané a rýchlo sa míňajú!


4. Karosta, Liepaja, Lotyšsko

„Nepriateľské, nevykurované a nepohodlné" je hlavné motto tohto bývalého väzenia KGB. Je to neobvyklý výber slov, ktoré boli zámerne zvolené pre prilákanie turistov, ale zdá sa, že aj napriek tomu majú dostatok „väzňov" ktorí sa dobrovoľne prihlásili, aby mohli zostať za mrežami. Návštevníci tu zažijú zaobchádzanie presne ako vo väzení; zoradia sa, podrobia sa lekárskej prehliadke (iba ústne), odfotia vás na klasickú väzenskú fotku a na dobu pobytu sa vám vydá väzenský pas.


Nevhodné chovanie sa trestá samotkou a pochodovaním okolo nádvoria. Na toto miesto nejdete pre to, aby ste zažili služby, jedlo alebo miestnosti, ale pre autentický zážitok z väzenia. Karosta je obľúbená medzi skupinkami, ktoré sem prídu na rozlúčku so slobodou, podnikovými team buildingami a bývalými väzňami, ktorí si chcú pripomenúť časy doby minulej.


5. Seodaemun Prison Museum, Soul, Južná Kórea

Počas japonskej okupácie Kórey japonci postavili v Soule väzenie Seodaemun. Dôvodom bolo, aby tu mučili a vypočúvali Kórejčanov, ktorí boli vnímaní ako nebezpeční. Napríklad učitelia alebo spisovatelia, ktorí trvali na svojom vlastnom jazyku a kultúre.

Jennifer Barclay, autorka knihy "Meeting Mr Kim: How I went to Korea and Learned to Love Kimchi" (Stretnutie s pánom Kimom: Ako som išla do Kórey a naučila som sa milovať kimchi), hovorí, že "väzenie v Seodaemune je nepríjemnou spomienkou na „pravdepodobných zločincov", ktorí zomreli v strašidelne moderných celách, ale tiež symbolom vlasteneckých Kórejcov, ktorí statočne zasvätili svoj život bojom voči Japoncom."

V súčasnosti väzenie Seodaemun, ktoré sa teraz používa ako vzdelávacie stredisko ožívajúcej histórie, slúži ako pripomienka pre budúce generácie o tom, aký vznešený je duch kórejskej nezávislosti.


6. Tower of London, Londýn, Spojené kráľovstvo

Kultová londýnska Tower of London, slúžiaca ako pevnosť i kráľovský palác, bola väznicou, ktorá bola všeobecne vyhradená pre kráľovských alebo politických väzňov, ako bol napr. Guy Fawkes. Navštívte „Väzenskú výstavu", aby ste sa dozvedeli o reálnych skúsenostiach väzňov. Popri tom môžete preskúmať rôzne veže, kde boli väzni zadržiavaní, popravovaní alebo mučení väzni.


7. Devil's Island, Diabolský ostrov, Francúzska Guyana

Diablov ostrov, nachádzajúci sa v idylickej francúzskej Guyane, bol považovaný za „väzenie v raji". Na tomto skalnatom, palmami pokrytom ostrove "žili" tu tisíce ľudí odsúdených na beznádejné utrpenie. Tvoril súčasť juhoamerickej trestaneckej kolónie. ktorá bola jednou z najznámejších väzení v koloniálnej histórii. V roku 1952 bolo väzenie zatvorené, no návštevníci si stále môžu prezrieť ostrov a pokochať sa pozostatkami rôznych bunkových blokov, nádvorí či trestníc.