Dlhé prestupy počas letov nevyhľadávam zámerne, ale keď už prídu beriem ich ako výzvu a snažím sa z nich vyťažiť maximum. Vďaka dlhým prestupom som navštívila Čínsky múr z Pekingu a Niagarské vodopády z Toronta. Tento rok sme počas letu do Thajska mali niekoľko hodinový prestup v Dohe v Katare so spoločnosťou Qatar Airways. Nebolo potrebné dlho hľadať a na stránke leteckej spoločnosti som našla všetko potrebné. https://www.qatarairways.com/en/offers/doha-city-tour.html
V čase keď sme cestovali my (január 2018), bolo možné ísť na prehliadku mesta zadarmo. Fungovalo to na princípe, kto skôr príde, ten skôr ide a nedalo sa to vopred rezervovať. Počas písania článku, sme si všimli, že možnosť bezplatnej prehliadky z internetovej stránky celkovo zmizla, a nahradila ju možnosť si prehliadku rezervovať vopred, za poplatok 40 QAR (9€). Treba tu však veľmi opatrne počítať s časom a poriadne si prečítať podmienky. Alebo sa spoliehať na pár voľných miest a vybaviť prehliadku až po prílete na letisko.
Hneď po prílete zamierte k hale "B", na začiatku medzi obchodmi Mont Blanc a WH Smith uvidíte stolík "tour desk", kde ukážete svoje letenky a pasy a povedia vám, kedy, a či je možné sa prehliadky zúčastniť. Super je, že aj pre krajiny, ktoré potrebujú víza (my nie), vybavia vstup. Na svojej stránke píšu, že tour trvá 2h a 45 min. Bohužiaľ do toho započítali aj čas, kým prejdete z letiska von, cez všetky kontroly a spať, čiže v podstate sú to nejaké 2 hodiny čistého času v Dohe. Vždy však lepšie, ako čakať na letisku.
V stanovený čas sa celá skupinka, cca 30 ľudí, stretne pri tour desku. Pracovníčka Qatar Airways vám dá niečo ako potvrdenie, že idete na prehliadku mesta, ktoré odovzdáte na imigračnom. Po kontrole sa všetci počkáte na určenom mieste, stretnete sprievodcu a hurá do mikrobusu. Sprievodca mal slušnú angličtinu, takže popri pozeraniu z okna sa dozviete niečo aj o krajine a meste samotnom. Prvá zastávka je v zálive, neďaleko Múzea Islamského umenia, kde je výhľad na panorámu mesta. Počas 10 minút sme si rýchlo pofotili výhľad a začali pociťovať 20 stupňový teplotný rozdiel oproti tomu, čo bolo doma.
Nasledujúca, asi 20 minútová zastávka, je v časti Pearl. Je to umelo vytvorený ostrov, rozprestierajúci sa takmer na 4 miliónoch metrov štvorcových. Dokončený Pearl bude pripomínať reťaz perál a pomôže predstaviť katarskú bohatú minulosť v perlovom priemysle. Kedysi bol Katar jedným z najväčších obchodníkov s perlami a aj na tomto mieste sa lovili.
Poslednou zastávkou s najdlhším rozchodom cca 40 minút je trh Souq Waqif, ktorý tu stojí už nejakú stovku rokov. Nachádza sa tu niekoľko reštaurácií i kaviarní, kde sa fajčí shisha, a množstvo obchodíkov s tradičnými výrobkami a suvenírmi. Na naše nešťastie cez obed bola drvivá väčšina obchodov zatvorená. Bohužiaľ, za tak krátky čas by sme toho aj tak veľa nestihli. V jednom z mála stánkov sme si kúpili malý suvenír a platili sme, čo vrecko dalo - katarskými peniazmi (katarský rial), americkými dolármi aj eurami. Takto rôznorodo sa dá platiť aj na letisku v Dohe - ak nemáte presne, vydajú vám však katarské rialy.
Nakoľko tmavé uličky bez turistov sú moje obľúbené, po pár krokoch sme sa ocitli v "zvieracej" časti trhu, kde v klietkach mali od šteniatok, mačiatok, cez kuriatka, zajačiky, až po rôznofarebné vtáčiky. Dokonca tu predávajú sokoly, aj s príslušenstvom, ako podložky na pristávanie a GPS navigačné systémy pre vtáky. Nuž iný kraj iný mrav…
Počas toho, ako sme mikrobusom prechádzali ulicami popod moderné stavby budov ťahajúcich sa do výšin sme na uliciach videli len pár turistov, čo by sa dali spočítať na dvoch rukách. O domácich nehovoriac. Nikde ani nohy. Skôr mi to prišlo ako mesto duchov. Budem to pripisovať tým obedným hodinám. Ak máte počas prestupu viac hodín a chcete minúť nejaké peniaze, na stránke leteckej spoločnosti, alebo priamo na Tour desku sa dajú booknuť aj iné zábavky ako napríklad súkromné púštne safari.
Autor a foto: Andrea Slobodová
Web: http://sestrynacestach.sk/